beatasokolowska.pl

Biała Piska – Gmina Jutra

08

Droga od pomysłu do realizacji powziętych zamierzeń nie zawsze jest łatwa i krótka. Tyczy to w szczególności obietnic wyborczych, które głośno składane w trakcie kampanii wyborczej mogą później ciążyć jak kamień u szyi jeśli nie ma szans na ich spełnienie. Warto więc mierzyć zamiary według posiadanych możliwości. Za przykład może nam wszystkim posłużyć sąsiednia Gmina Orzysz. Pan Zbigniew Włodkowski w trakcie jesiennej kampanii wyborczej obiecał stworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy i z tych obietnic wywiązał się. W czerwcu gmina Orzysz uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i prace nad ŚDS-em ruszyły. Jak widać można przekuć słowa w czyn i to szybko.

Zaraz, zaraz, można powiedzieć, przecież Gmina Biała Piska też otworzyła w tym roku taki ośrodek. Tak, tylko, jest to w gruncie rzeczy dzieło Ewangelickiego Stowarzyszenia BETEL, które o stworzenie takiego ośrodka zabiegało od dawna. Nie w tym jednak rzecz. Wraz z końcem lipca na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opublikowana została informacja w zakresie rozdysponowanych w roku bieżącym dotacji na wsparcie dziennych domów seniora. W sumie 119 samorządów uzyskało 25,3 mln zł. Dotacje trafią także do naszego województwa. gminy Lidzbark, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Olsztyn, Działdowo i Wydminy uzyskały w sumie 1,29 mln zł. Szkoda, że w tym gronie nie ma gminy Biała Piska, zwłaszcza, że wolę wsparcia osób starszych oraz przejęcia budynku byłego przedszkola w Bemowie Piskim w celu stworzenia Domu Pomocy Społecznej obecny burmistrz naszej gminy zadeklarował głośno i wyraźnie w trakcie prowadzonej kampanii.

Wychodzi na to, iż w naszej gminie większość spraw odkładanych jest na jutro, no może z wyjątkiem chleba i igrzysk – na organizację imprez zawsze są środki i sztab ludzi do działania. Może w takim razie wypromujmy naszą gminę jako zagłębie folklorystyczne i będzie z tego dodatkowy zysk. Wracając jednak do poruszanego tematu. Pierwsze pieniądze na dzienne domy seniora zostały rozdane, jednak można mieć nadzieję, iż do końca trwania programu urzędnicy w gminie Biała Piska ockną się i podejmą stosowne działania. W kolejnych latach, w ramach ministerialnego programu rozdysponowanych zostanie 320 mln zł, w ramach których samorząd może uzyskać jednorazowe wsparcie na: utworzenie placówki – do 80% kosztów całkowitych (maksymalnie 250 tys. zł), adaptację budynków do 180 tys. zł, na wyposażenie do 70 tys. zł. Ponadto z budżetu państwa sfinansowane zostanie 1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym (maksymalnie 200 zł miesięcznie).

Czemu poruszam temat tworzenia dziennych domów seniora? Temat w świetle starzenia się naszego społeczeństwa jest istotny i wymaga zainteresowania. Dodatkowo odpływ ludzi młodych „za pracą” nasila „starzenie się” niewielkich społeczności lokalnych. Ludzie w wieku 60+ nie muszą być jednak skazani na przesiadywanie na ławeczce, telewizję i tym podobne wypełniacze czasu. Sądzę, że są w stanie jeszcze wiele nam przekazać i nauczyć. Wystarczy stworzyć dla nich odpowiednie warunki, zainteresować się ich potrzebami i oczekiwaniami. Pieniądze są, miejsce na pewno też się znajdzie. Potrzeba tylko woli.

Comments

comments