beatasokolowska.pl

Budżet na 2016 rok- zdecydujmy wspólnie jak będzie wyglądał.

Rada_Miejska

Koniec września oraz początek października jest ważnym okresem dla każdego samorządu. W tym właśnie czasie konstruowane są założenia przyszłorocznego budżetu. Zwykle są to arbitralne decyzje kolokwialnie mówiąc „komu dać, a komu nie”. Czy faktycznie zwykły mieszkaniec gminy nie ma wpływu na to, jak zostaną rozdysponowane pieniądze wydawane w jego imieniu?

Teoretycznie czas, w jakim włodarze samorządowi umizgiwali się wyborcom – mieszkańcom skończył się. Kolejne cztery lata są pewne i raczej nic nie zagrozi władzy. Umilkły także szeroko poruszane w Polsce kwestie dotyczące „budżetu obywatelskiego”. W tym zakresie w skali powiatu jedynie gmina Orzysz zdecydowała się przeznaczyć 200 tys. zł, na cele i działania, które określą sami mieszkańcy. W przypadku naszej gminy, kwestie planowania oraz realizacji budżetu od lat toczą się utartą ścieżką. Burmistrz planuje, Burmistrz przedstawia i Burmistrz wydaje. Na co i ile to już inna kwestia. Jednak Szanowni Państwo nie po to wybieramy Radnych, aby tylko pobierali diety, które de facto słusznie się im należą za ciężką mam nadzieję pracę. Wybieramy Radnych, aby w trakcie czteroletniej kadencji stanowili naszą reprezentację, głos na forum Rady, głos, który musi zostać wysłuchany. Korzystajmy więc z tego głosu, każdy z nas może przedstawić „swojemu” Radnemu potrzeby, oczekiwania i zapatrywania na rozwój jego otoczenia, najbliższej okolicy, gminy. Radni winni są nam to, aby nasze stanowisko, opinia czy postulat zostały poznane przez osoby decyzyjne. Kto lepiej niż Państwo – mieszkańcy Gminy Biała Piska wiedzą jakie są potrzeby inwestycyjne w najbliższym otoczeniu, jakie są oczekiwania względem władz odnośni realizacji składanych do niedawna obietnic. Każdy z Nas ma możliwość przypomnieć to co zostało zadeklarowane, każdy z Nas ma prawo oczekiwać, iż władza wysłucha nawet pojedynczego głosu i odpowie co może w takiej bądź innej sprawie zrobić.

Szanowni Państwo, wybory samorządowe mają tę jedną niewątpliwą zaletę, iż dokładnie znamy ludzi na których głosujemy. Wiemy czym się zajmują i co sobą reprezentują. W przypadku radnych, każdy z nich ubiegał się o mandat z konkretnego obszaru, który teraz reprezentuje. Każdy z nich powinien ustalić termin w jakim pełni dyżur i jest dostępny dla mieszkańców. Nawet jeśli nie wyznaczyli jakichkolwiek form kontaktu z mieszkańcami, co moim zdaniem jest niedopuszczalne zawsze pozostaje możliwość zadania pytań, czy poruszenia istotnych dla nas kwestii za pośrednictwem biura rady, które znajduje się w urzędzie gminy, czy przesłanie ich za pomocą e-mail – dostępny jest na stronie BIP. Zachęcam Państwa do korzystania z naszych praw.

 


 

 

Comments

comments