beatasokolowska.pl

Nie pamiętamy takiej suszy – mówią rolnicy z naszego powiatu.28_n

W niedzielę w naszej gminie odbywają się coroczne dożynki, ale słychać głosy rolników, że niestety nie mają czego świętować. Głośno mówią o tym, że – podobnie jak rolnicy z okolic – będą musieli sprzedać część swojego bydła, bowiem nie będą w stanie jego wykarmić. Ich sytuacja jest dramatyczna. Nie możemy udawać, że ten problem dotyczy tylko części społeczeństwa bo ostatecznie każdy z nas odczuje jego rezultaty, gdy robiąc zakupy zapłacimy dużo wyższą cenę za produkty zbożowe, warzywa, owoce i mleko. Susza wpędziła w kłopoty tysiące rolników, którzy liczą na pomoc ze strony władz.

W związku z kolejnych raportem Wojewoda Warmińsko – Mazurski wydał decyzję o rozszerzeniu szacowania szkód w uprawach spowodowanych suszą. Szacowanie ma się odbyć we wszystkich gminach województwa i uwzględniać również uprawy kukurydzy na kiszonkę i trwałych użytków zielonych.

Burmistrz Pisza, jak również Orzysza, po publikacji komunikatu wydanego przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego niezwłocznie zamieścili na swojej stronie informację dla rolników, że powinni pilnie złożyć do gminy wniosek o oszacowanie szkód na obowiązujących formularzach. Jest to bezapelacyjne objaw zainteresowania władz problemem swoich mieszkańców. Szkoda, że takiej informacji nie zamieszczono na stronie Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej. Dziś, wszyscy bez wyjątku, korzystamy z dobrodziejstw Internetu, więc warto byłoby, żeby nasza władza dała takie same szanse na szybką informację dla naszych rolników jakie mają w ościennych gminach. Poniżej link do strony Urzędu Miejskiego w Piszu, gdzie można pobrać wniosek odnośnie zgłoszenia szkód.

http://www.pisz.pl/blog/blog-post/2015/08/27/susza-szacowanie-strat/

 


Comments

comments