beatasokolowska.pl

Sport to nie tylko rekreacja

Niedawno obchodzony jubileusz 60-lecia MLKS „Znicz” Biała Piska skłania do refleksji nad stanem infrastruktury sportowej w naszej gminie. Ostatnie lata przyniosły w tym zakresie wiele zmian. Powstały nowe „Orliki”, metamorfozę przeszedł stadion użytkowany przez piłkarzy „Znicza”, po wielu latach gruntownego remontu doczekała się hala sportowa przy „Orliku”. Jak widać zaplecze do uprawiania licznych dyscyplin sportu powiększa się i poprawia. Gmina ma tym samym coraz większe możliwości na krzewienie zdrowego, powiązanego z zajęciami sportowymi stylu życia. Działanie takie, zwłaszcza w świetle alarmujących doniesień o zwiększającej się absencji dzieci i młodzieży na szkolnych zajęciach wychowania fizycznego, jest bez dwóch zdań potrzebne.

Jednak zaplecze sportowe, nawet najnowocześniejsze i doskonale wyposażone to nie wszystko, co można w tej dziedzinie zrobić. Ważne jest, aby dzieci i młodzież zachęcić do spędzania wolnego czasu na zajęciach związanych z szeroko pojętym sportem oraz rekreacją. Ważne jest tym samym, aby posiadany potencjał zagospodarować. Można tego dokonać przede wszystkim wprowadzając na ogólnodostępne obiekty animatorów. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszą zachętą do ruchu i aktywnego spędzania czasu jest odpowiednie podejście, program, czy też oferta różnorodnych zajęć. Nie jest tak, że angażując siły i środki w jedną czy dwie dyscypliny sportu zadośćuczynimy wszelkim oczekiwaniom. Sprawny animator mając do dyspozycji nawet kilka godzin każdego dnia na obiekcie sportowym sądzę, że jest w stanie zaproponować nie tylko gry, ale także zabawy dla różnych grup wiekowych. Pole do popisu jest w tym zakresie szerokie i prawdopodobnie jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i bezpieczeństwo.

Inwestując w obiekty sportowe trzeba myśleć perspektywicznie. Boisko, do takiej lub innej gry, pozostawione same sobie nie będzie w pełni wykorzystane. Odwiedzać będą je ci, którzy mają już związek z jakąś dyscypliną sportową. Jednak ważne jest to, aby zaktywizować także tych, którzy dotychczas ze sportem nie mieli wiele do czynienia. To, że sport doskonale wpływa na zdrowie oraz samopoczucie jest faktem. Jednak uczynienie z tego faktu stałego, codziennego elementu życia nie jest już tak oczywiste. Zaplecze do tego już jest, teraz trzeba tylko to zaplecze odpowiednio zagospodarować tak, by każdy – zarówno młody, jak i dojrzalszy – mógł znaleźć coś odpowiedniego dla swoich potrzeb i umiejętności.

Comments

comments