beatasokolowska.pl

To nie jest gmina dla MŁODYCH

Bolączką większości młodych ludzi na Warmii i Mazurach jest brak pracy, brak mieszkań, a tym samym brak perspektyw. Czy zjawisko „ucieczki” młodych można jakoś powstrzymać? Zachęcić młodych, przedsiębiorczych ludzi do pozostania właśnie tu i podjęcia pracy, zakładania własnych przedsiębiorstw i życia?
Wbrew pozorom takich pytań nie można ignorować również w Białej Piskiej. Problem „młodych” dotyczy także naszej gminy i już dzisiaj wymaga podjęcia kroków celu jego rozwiązania, w kierunku zachęcenia ludzi młodych do pozostania w swych rodzinnych stronach. Z jednej strony gmina boryka się z wysokim poziomem bezrobocia, z drugiej brakuje mieszkań, w szczególności komunalnych oraz oferty mieszkaniowej skierowanej do młodych ludzi. Największą bolączką na drodze do własnego mieszkania jest zdolność kredytowa, bez niej nie ma nawet co marzyć o własnym M. Sytuację w tym zakresie dobitnie uwidacznia okres w jakim sprzedawano mieszkania w nowym bloku przy ul. Witosa – przez długi, długi czas nowe mieszkania czekały na nowych lokatorów. Jak więc temu zaradzić? Wystarczy przyjrzeć się temu jak do problemu podchodzą inne gminy. W minionych latach naprzeciw młodym ludziom wyszła gmina Mikołajki, która postanowiła wybudować mieszkania dla ludzi, których nie stać na zaciągnięcie kredytu. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w świetle możliwości uzyskania aktu własności takiego mieszkania po 20 latach. Z podobną inicjatywą wystartowała w bieżącym roku gmina Ryn. Inną drogę wybrała natomiast gmina Mrągowo, która w tym roku planuje wybudować dwa budynki komunalne, w których znajdować się będzie 40 mieszkań. W tym ostatnim przypadku pieniądze na budowę lokali komunalnych będą pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego stanowić będą 35% wartości inwestycji.
Jak widać rozwiązania problemu „tanich” mieszkań są gotowe do wdrożenia także u nas i to od kilku lat. W 2007 r. został uruchomiony rządowy program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego realizowany przez BGK, który dotychczas przyznał w sumie 660 mln zł dofinansowania na stworzenie 12 tysięcy mieszkań i 900 miejsc noclegowych o łącznej wartości 2,1 mld zł. Program jak widać cieszy się dużym zainteresowaniem i jesz szansą dla gminnego budownictwa komunalnego. W tegorocznym, wiosennym naborze do BGK wpłynęło 111 wniosków, kolejny nabór przewidziany jest na okres od 1 do 31 września. Może warto z tego skorzystać?
Pozostaje mieć nadzieję, iż dostępne możliwości nie będą potraktowane tak jak możliwości uzyskania dofinansowania w ramach dostępnych funduszy unijnych w latach 2007 – 2013. Z opublikowanego ostatniego materiału w gazecie lokalnej wynika, że „w poprzednim okresie programowania tj. w latach 2007 – 2013 nie było programu unijnego, z którego można było skorzystać, aby uzyskać dofinansowanie na modernizację dróg gminnych.” Jednak czy aby na pewno? Wystarczy przejrzeć listę zrealizowanych w minionym okresie finansowanie UE projektów drogowych, gdzie można znaleźć między innymi:
Gmina Miłomłyn – przebudowa drogi gminnej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dofinansowanie 1 994 510.39 zł.
Gmina Małdyty – przebudowa drogi gminnej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dofinansowanie 989 547.67 zł.
Gmina Łukta – przebudowa drogi gminnej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dofinansowanie 2 697 863.16 zł.
Przykładów na modernizację, remont, czy budowę dróg gminnych w ramach środków UE w okresie 2007 – 2013 można przytoczyć więcej, jednak to nie zmieni faktu kreowania rzeczywistości przez Gminę Biała Piska. Można tylko domyślać się co kryje się za takim działaniem. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć jak to z drogami w gminie było, pozostaje jedynie mieć nadzieję, iż możliwości w zakresie budownictwa mieszkaniowego nie podzielą losu zaniedbanych dróg.

Comments

comments