PRZECZYTAJ PRZYKŁADY, A POTEM zadaj sobie być może jedno z najważniejszych pytań w swoim życiu:
🔴 KTÓRA z tych sfer potrzebuje u Ciebie UZDROWIENIA?? To pierwszy krok by pomyśleć o zmianie. I o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze na teraz.

Wszystkie sfery wzajemnie się przenikają i nie da się ich rozdzielić. Ale niesie to dobrą wiadomość, bo to co dobrego będziemy robić w jednej, będzie też miało wpływ na inne.
Choć nie oznacza to, aby zajmować się tylko jedną z nich. Szczególnie chciałabym zwrócić Twoją uwagę na poziom emocjonalny zdrowia.
A zresztą zdecyduj sam/-a – co jest na ten moment najważniejsze dla Ciebie i w co potrzebujesz zainwestować swoją energię by dokonać zmian.

 POZIOM FIZYCZNY
➡️ Ciało potrzebuje ruchu. Siedzący tryb życia, brak ruchu, ale też zbyt duży na nasze możliwości wysiłek fizyczny tworzą dla ciała stres.
➡️ Kontuzje, a zwłaszcza ból fizyczny – to także stres.
➡️ Sen potrzebny do regeneracji naszego ciała fizycznego

To poziom najprostszy. Każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. Najprostsze formy ruchu są dostępne za darmo. I w niczym one nie ustępują tym wyszukanym.
Ważna jest samodyscyplina. Ale ta potrzebna jest do każdego poziomu naszego zdrowia. A dobra wiadomość jest taka, że budowanie jej w jednym obszarze – przekłada się na inne.

❗️ To co ważne to aby słuchać swojego ciała i iść za tym co mu służy.
PRZYKŁAD:
Kilka lat temu ćwiczyłam na TRX-ach. Byłam dobra i szybko robiłam postępy bo jestem wysportowana, a moje mięśnie są dosyć silne.
Jednak po każdych ćwiczeniach przez kolejne 2 dni czułam się jakbym miała grypę a moje ciało zamiast zyskiwać energię, słabło. Miało się to zmienić w czasie, ale minęło kilka miesięcy i nic się nie zmieniło. Objawy te nie słabły, a jeśli ćwiczyłam, mimo wszystko, przez np. 2 dni z rzędu, dosłownie mnie „powalały”.
W końcu zrezygnowałam. Z jakiegoś powodu ten rodzaj ćwiczeń mojemu ciału nie służył. Teraz ćwiczę jogę, czasem jeżdżę na rowerze, często chodzę na marsze i wszystko to jest dla mojego ciała super.

 POZIOM CHEMICZNY
➡️ To całość przemian chemicznych odbywających się w ciele.

Wpływ na nie ma:
➡️ Dieta
➡️ To co pijemy
➡️ Doświadczany stres (fizyczny lub emocjonalny stres bardzo wpływa na chemię naszego organizmu, na wydzielanie hormonów)
➡️ Cała chemia np. z lekarstw (także tych bez recepty)
➡️ Tlen (dobrze dotleniony organizm potrzebuje prawidłowego oddechu, ruchu i wody)
➡️ Bakterie, wirusy i pasożyty, które dostaną się do naszego organizmu.
➡️ Zadbany układ trawienny i organy biorące udział w detoksykacji (wątroba, nerki). Także pomoc w oczyszczaniu limfy (duże znaczenie ma tu prawidłowy oddech i ruch).
➡️ Zasadowe (alkaliczne) środowisko naszych komórek (równowaga pH)
➡️ Zdrowa fizjologiczna flora naszego organizmu, na którą wpływ mają wszystkie powyższe punkty tego poziomu.

❗️ Chemia naszego organizmu żywo reaguje na wszystko co do niego dostarczamy i na wszystko co czujemy.
Ale też, kiedy zaczynamy dbać o to co jadamy i o nawadnianie – sprzyja to regulacji pozostałych punktów. Wpływa nawet na poprawę nastroju, bo znaczenie ma tutaj mikroflora jelit. I na system immunologiczny, regulację organizmu – co może mieć znaczenie dla leków, z których korzystamy.

 POZIOM EMOCJONALNY
Według mnie najbardziej zaniedbany. Najmniej zwracamy na niego uwagę, bo jakimś sposobem jego znaczenie nie jest powszechnie doceniane. Być może dlatego, że nauka dostarczyła nam tu dowodów później niż przy innych poziomach. ⤵️⤵️
Termin psychosomatyki wszedł do medycyny w 1818 roku.
Pierwsze badanie z zastosowaniem PLACEBO w grupie kontrolnej było (z tego co wyczytałam) w 1931 roku.
Również energia człowieka była kiedyś mgliście rozumiana i często kojarzona z ezoteryką. Fizyka kwantowa dająca początek badaniom nad tą niewidzialną energią ma swój początek dopiero w 1925 roku.

🔴 A ZNACZENIA tego poziomu nie da się przecenić, ani w odniesieniu do zdrowia ani w odniesieniu w ogóle do jakości naszego życia.

🔴 TO POZIOM BARDZO SZEROKI i bardzo GŁĘBOKI wewnętrznie, bo obejmuje:

➡️ Emocje i uczucia

➡️ Nasze myśli i przekonania (m.in. wpływają one na emocje i uczucia), warunkują to jak odbieramy świat i siebie w tym świecie). Znaczenie mają tutaj także myśli, których sobie nie uświadamiamy, które zakorzenione zostały w naszej podświadomości i rządzą naszym życiem i uczuciami niejako z ukrycia.

➡️ Wszystko co dla nas ważne ( związki, relacje, finanse, praca itd.) bo one z jednej strony wpływają na nasze emocje i myśli, ale z drugiej strony to co mamy w głowie i w emocjach odzwierciedla nasze zachowania, wybory, decyzje, postawę, nastawienie, co przekłada się na te związki, relacje, finanse, pracę itd.

➡️ Poczucie sensu życia (i inne aspekty naszej duchowości)

➡️ Naszą wiarę (efekt placebo i nocebo, które udowadniają jaki ona ma wpływ na nasze efekty)

➡️ Samoocena, poczucie własnej wartości, miłość do siebie, samoakceptacja, postawa w życiu, poczucie szczęścia, to czy czujemy się ofiarą czy twórcą swojego życia itp. – takie wartości mają swoje źródło w naszych przekonaniach na temat siebie i świata.

❗️Poziom ten ma ogromny wpływ na chemię naszego organizmu. A przez to na zdrowie.
❗️ Od tego co jest w nas na tym poziomie zależy NASZE SZCZĘŚCIE

🔴 PRACA Z NIM wymaga angażowania naszej świadomości, naszej uważności i odwagi by „nie spychać niczego pod dywan”.
🔴 PRACA ta jest procesem. Według mnie – na całe nasze życie bo (również według mnie) głębokim sensem naszego życia jest rozwój i poznawanie siebie. A rozwój może być zawsze większy niż jest, podobnie jak poznanie siebie.
🔴 PRACA TA przynosi niewiarygodne efekty w naszym życiu, jakich nie uzyskamy w żaden inny sposób.
Efekty te przekładają się na poczucie szczęścia, niezależnie od czynników zewnętrznych. Poczucie spełnienia i samorealizacji. Życie w miłości lub w jej braku.
I wiele, wiele innych rzeczy, których nie sposób byłoby odrzucić ze względu na dobro, jakie wnoszą do naszego życia.

TEN POZIOM JEST MOJĄ NAJWIĘKSZĄ PASJĄ i mogłabym pisać tu wiele. Na ten temat zaczęłam zresztą pisać książkę. TRZYMAJ   by kiedyś ujrzała ona światło dzienne 

Tobie i sobie życzę maksymalnego zdrowia na każdym poziomie.

⤵️⤵️⤵️