Chcę tym postem zwrócić Waszą uwagę na nawyki, o których rzadko kiedy myślimy.
➡️ A mianowicie na nasze nawyki myślowe. Ponieważ myślimy automatycznie i automatycznie też uruchamiają się nasze przekonania – zwykle nie zwracamy na to uwagi.
Tymczasem to one decydują o tym co czujemy w emocjach, jak reagujemy na różne sytuacje, jak się zachowujemy i działamy.

➡️ Z nawyków związanych z wyborami, np. z jedzeniem dość łatwo sobie zdawać sprawę. Wiemy, że sięgamy po coś i mamy potem wyrzuty sumienia. Wiemy kiedy obiecywaliśmy sobie, że zaczniemy jeść śniadania, a następnego dnia wyszliśmy z domu bez posiłku.

➡️ Natomiast rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego co mamy w głowie i jak to dyryguje naszymi zachowaniami. Jak bardzo wpływa na nasze życie.
Ponieważ aby mieć tego świadomość – trzeba mocno angażować uważność w obserwowanie swoich myśli. A to wymaga naszej woli i treningu. Ćwiczenia naszej umiejętności łączenia myśli z emocjami. Ćwiczenia coraz bardziej pogłębionego dostrzegania tego połączenia. I w końcu dostrzegania ich wpływu na nasze życie. Tu zaczyna się nasza pełna, 100 procentowa odpowiedzialność za siebie.

🔴 DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

Ponieważ w pewnym sensie, jak powiedział Arystoteles, jesteśmy tym co powtarzamy. Nasze życie jest również adekwatne do tego. A jeśli nie mamy kontroli nad przekonaniami – one są wywoływane, powtarzane i wzmacniane automatycznie.
Coraz bardziej i bardziej.
Czasem wręcz do momentu, w którym jesteśmy skłonni mówić bądź myśleć np.:
– jestem beznadziejna
– nic mi nie wychodzi
– nie umiem przestać jeść słodyczy
– moje życie jest do chrzanu
– innym się układa, a ze mną jest coś nie tak
– to dla mnie za trudne, nie potrafię
ITD.
‼️ Setki destrukcyjnych myśli bardzo wzmocnionych przez powtarzanie. Wrytych w mózg (udowodnione jest, że sposób myślenia tworzy pewne szlaki neuronalne jak koryta rzeki). NIEPRAWDZIWYCH!
A jeśli działają z podświadomości to dodatkowo nieuświadamianych.
Zakorzenionych jak w pełni zautomatyzowany nawyk. Powtarzanych tysiące razy automatycznie, bez udziału naszej świadomości.
I wpływających dzień za dniem na nasze życie.

🔴 CZY JEST DOBRA WIADOMOŚĆ?

TAK!! Nie jesteśmy niewolnikami swoich myśli. Możemy zmienić nasze nawyki myślowe. Możemy nad nimi pracować i wykształcić zupełnie nowe, wzmacniające nas, afirmujące nasze życie – szlaki neuronalne.

To zostało udowodnione w badaniach nad neuroplastycznością mózgu, który dosłownie się zmienia fizycznie.

‼️ TO jest do zrobienia. Jest osiągalne dla każdego człowieka. I tak jak przy nawykach – można zmienić kompletnie NAWYKI swojego myślenia. Wyplenić jak chwasty wszystko co nam nie służy. I zastąpić zdrowymi dla nas przekonaniami. Dosłownie zmienić mózg.
Ma to ogromny wpływ na nasze życie.

‼️ Na co dzień używamy zaledwie od 1 do kilu % świadomości. Cała reszta, ponad 90% to nasze schematyczne myślenie, schematyczne reagowanie, schematycznie uruchamiane emocje. Mamy więc zaledwie tych kilka % by zacząć zmieniać niekorzystne schematy. Ucząc się przy okazji angażować więcej świadomości, uważności panujemy coraz bardziej nad swoim nastrojem, zachowaniami, tym jak układa się nasza codzienność.

⤵️⤵️⤵️