6 wskazówek jak odkrywać swoje przekonania

utworzone przez | 10 marca 2023 | Podcasty | 0 komentarzy

Ktoś z Was napisał do mnie w mailu “Chciałabym dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odkrywać swoje przekonania.”
I o tym dzisiaj trochę opowiem. Tematu nie wyczerpię. Byłoby to trudne w podcaście. Ale postaram się dać Ci kilka ważnych wskazówek, które są pomocne. Posłuchaj:

 

Co to są przekonania?

Przekonania to pewne opinie, wyobrażenia o rzeczywistości, świecie, o nas samych, ludziach, życiu, wartościach itp. Mamy przeświadczenie, że to, co myślimy, to jest prawda. Niepodważalnie w to wierzymy.

Fajną definicję znalazłam w Wielkim Słowniku Języka Polskiego:

To, co ktoś sądzi na jakiś temat i sądzi, że jest to prawdą.

Nasza wiara w tę prawdę jest silna, głęboka, niewzruszona, niezachwiana. No przecież to prawda. To dlatego, czasem błahe rzeczy wywołują kłótnie.
Po prostu jesteśmy tak głęboko przeświadczeni o czymś, że zastanawiamy się, albo dostajemy szału emocji myśląc:

 • jak on/ona może tego, nie widzieć?
 • jak on/ona może tak myśleć (jeśli myśli inaczej niż my)?
 • co za bzdura, co za absurd… to niemożliwe żeby on/ona wierzyła w to, co mówi…
 • lub gorzej, np. jak można być aż takim idiotą, żeby nie widzieć tak oczywistej prawdy?

Gotowi jesteśmy walczyć  o prawdę, co nieraz pewnie zauważyłaś w internecie. Kłócimy się wtedy o rację, dla swojego zestawu przekonań, zapisanych w neuronach naszych mózgów.

Trudność blokująca odkrywanie przekonań

I może nawet kiwasz teraz głową przytakując, przypominając sobie różne sytuacje i odnosząc to do innych ludzi, ale nie do siebie.

W tym właśnie ukryta jest trudność. Ponieważ przekonania dotyczą każdego z nas. Mnie, Ciebie, Twoich przyjaciół, znajomych etc.

Ale my raczej nie myślimy o sobie “jak ja mogę w ten sposób myśleć, jak mogę nie rozumieć czegoś tak oczywistego?” Bo kiedy sądzę, że coś jest prawdą, jestem o tym głęboko przeświadczona, to nie ma się nad czym zastanawiać.

Prawda to prawda i już. Nie ma tu miejsca na pytanie i zastanawianie się. Trudność polega więc na tym, że nie dajemy sobie szansy. Nie ma nawet małej szczeliny, którą wpuścilibyśmy trochę świadomości, bo nawet nie przyjdzie nam to do głowy.

No skoro ja wiem jak jest, to wiem. Widzę i wiem. To, że inni widzą coś inaczej, to przecież znaczy, że nie widzą dobrze. Prawie wszyscy właśnie tak funkcjonujemy, przekonani o niepodważalnej prawdzie naszych myśli.

By odkrywać przekonania

Oczy otwierają się nam szeroko i łapiemy wiele olśnień, kiedy zaczynamy uczyć się zauważania przekonań i przyglądać im u siebie samych.

To jest pierwszy, jeden z trudniejszych kroków w odkrywaniu swoich przekonań. Uznanie, że to, co pojmuję jako prawdę, to tylko moja prawda. Nie jakaś obiektywna rzeczywistość dotycząca wszystkich ludzi.

Często trudno nam dopuścić do świadomości, że “to, co ja myślę, do czego jestem przekonany” nie wynika z obiektywnej prawdy, ale z przeszłości zapisanej w moim mózgu.

Czyli Twój/mój indywidualny zestaw zapisanych przekonań zależy np. od tego:

 • jak byłem wychowywany,
 • co czytałem,
 • co mówiło się w moim środowisku, co słyszałem (jakie “prawdy” o życiu, sobie samym, ludziach,
 • z jakimi wartościami się spotykałem,
 • jakie filmy oglądałem,
 • z czym najczęściej obcowałem,
 • jakie podejście do życia, siebie, innych ludzi, świata, wartości mieli moi rodzice, opiekunowie, koledzy w szkole,
 • jak traktowali mnie inni i siebie nawzajem w moim otoczeniu,
 • co słyszałem,
 • z jakimi sytuacjami trudnymi emocjonalnie się spotkałem, co wtedy czułem, jakie obrazy temu towarzyszyły.

I tak dalej.

Przekonania są jak wgrane w przeszłości do naszego mózgu oprogramowanie

Nie wybrałeś świadomie swoich przekonań. One mimowolnie zapisały się w Twoim mózgu w przeszłości. A potem wzmacniały je sytuacje, z których Twój osobisty mózg “wybierał” to, co pasowało do tego, co było już mu znane. To przyciągało jego uwagę, co potwierdzało, pasowało do tego, co myślisz, w co wierzysz i jak uważasz wszystko powinno funkcjonować.

Tak właśnie funkcjonujemy.

Wydaje nam się, że rzeczywistość jest dokładnie taka, jak myślimy. Tymczasem w mózgu mamy stary program, który kiedyś wgrany został w nasze neurony. I poprzez ten program interpretujemy wszystko, postrzegamy, wybieramy, decydujemy, działamy.

Świadomość ułatwia odkrywanie przekonań

Więc pierwszą rzeczą, ważną dla odkrywania przekonań, jest gotowość do kwestionowania swoich myśli. Dosłownie do porzucenia swojego sposobu myślenia.

Świadomość, że to są tylko pewne “programy” daje nam otwartość na zmianę.

Dlaczego odkrywanie przekonań ma dla Ciebie znaczenie?

Odkrywanie przekonań ma znaczenie w odniesieniu do tego, że coś nam w życiu “nie idzie”, a my sami sobie i nasze życie wydaje nam się nie takie. Albo kiedy niesiemy ze sobą dużo lęku, smutku czy żalu i one nas obciążają, odbierają nam energię. Lub gdy reagujemy impulsywnie, nadmiernie emocjonalnie, a potem tego żałujemy.

Dopóki nie zauważysz programów, które uruchamiane są przez sytuacje. Swoich reakcji, wyborów, decyzji, emocji zależnych od tych programów.

Dopóki nie weźmiesz za nie odpowiedzialności (w końcu to w Twoich neuronach one są zapisane).

Będą dalej działały, a Ty pozostaniesz mniej więcej w życiu w tym, co znasz. Mówiąc dosadnie, jeśli zwykle jest do kitu, to tak zostanie. Z niewielkimi tylko przebłyskami radości czy chwil szczęścia.

WSKAZÓWKI, KTÓRE POMGĄ CI ODKRYWAĆ PRZEKONANIA

Emocje – pierwsza wskazówka dotycząca odkrywania przekonań.

Są nią Twoje emocje. Możesz przyjąć, że kiedy pojawiają się emocje, pod nimi kryją się przekonania. Kiedy czujesz smutek, żal, lęk, gniew, zazdrość i inne uczucia, pytaj siebie:

 • co myślę/pomyślałam, że tak się czuję?
 • w co wierzę/uwierzyłam?

Bo pod tymi uczuciami są smutne, zalęknione, gniewne myśli.

Nie zadowalaj się jedną odpowiedzią. Dla większości z nas nie jest tak łatwo dotrzeć do przekonań w podświadomości i trzeba trochę podrążyć.

Kierowanie uwagi do siebie – druga wskazówka pomagająca odkrywać przekonania

Mamy nawyk kierowania uwagi na zewnątrz i szukania przyczyn tego, jak się czujemy w okolicznościach zewnętrznych. Z tym związana jest kolejna wskazówka.

Czyli szukanie odpowiedzi co ja, a nie co on/one/oni itp. Kierowanie świadomości, uwagi do siebie, do swojego wnętrza, swoich myśli, a nie na zewnątrz, do sytuacji, do tego, co on/ona zrobił.

Jeśli przychodzą Ci do głowy myśli typu “no, bo on nie zadzwonił i ja dlatego się tak czuję; jak można nie dać znać?” – to nie jest o Tobie, a o nim, o sytuacji, o zewnętrznej przyczynie, która wyzwoliła emocje. A tu chodzi o odkrywanie tego, co w Tobie się pojawiło, że zacząłeś się czuć w taki sposób.

Często wyzwalaczem nie musi być realna sytuacja (nie zadzwonił), ale wyobrażenie, albo wspomnienie, które przemknęło przez Twój umysł.

Ale niezależnie od tego, czy triggerem była sytuacja czy wyobrażenie – myślenie o tym, to jeszcze nie przekonania.

Właściwe pytania pomagają odkrywać przekonania

I tutaj kolejna wskazówka dla Ciebie. Szukając tego, co przyszło Ci do głowy, zanim zacząłeś się tak czuć kieruj uwagę na pytania typu:

 • Co to o mnie mówi?
 • Co to mówi o moim życiu?
 • Co to mówi o mojej przyszłości?
 • Czego się obawiam?
 • Jak to mówi o tym, co myślą o mnie inni?
 • Co to mówi o jakiejś osobie lub ludziach w ogóle?
 • Co myślę o sobie samym w tym momencie?

Zapisywanie – trzecia wskazówka pomocna by odkrywać przekonania

Kolejna wskazówka to zapisywanie. Zapisuj myśli, które przychodzą Ci jako odpowiedzi. Niech one będą krótkie. Napisane krótkimi zdaniami. Pilnuj aby to było to, co Ty, a nie co on.

Jeśli nie będziesz zapisywać – pogubisz się w tym. Jedna myśl przykryje kolejną. Zrobi się chaos i może być trudno docierać głębiej i głębiej.

Fundamentalne przekonania, ukryte w podświadomości, zwykle nie pojawiają się od razu. Zapisywanie pomaga nam pogłębiać samoświadomość, zauważać zależności, schematy pojawiania się emocji w jakichś sytuacjach i tym samym zbliżać nas do odkrycia fundamentalnych przekonań.

Szukaj myśli pod myślami – czwarta wskazówka by odkrywać przekonania

Czwarta wskazówka – nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią. Drąż korzystając z odpowiedzi, która się pojawiła, do szukania tego, co jest pod nią. Dopóki nie poczujesz, że to jest dokładnie to, co powoduje stres, emocje, czego tak naprawdę się boisz.

Przykładowo, jeśli on nie zadzwonił, to co? Mogą być różne rzeczy. Np. olewa mnie, nie jestem dla niego ważna, coś się stało. W zależności od tego, co się pojawiło, jako odpowiedź, dopytuj korzystając z tej odpowiedzi, która się pojawiła. Np. jeśli faktycznie coś się stało, to co? Może pojawia się kolejna odpowiedź, np. “nie zniosę tego”, albo “nie dam sobie rady”.

Taka odpowiedź “nie dam sobie rady” może być źródłowym przekonaniem (fundamentalnym) Twoich emocji, ponieważ jest ona związana z przetrwaniem. Z lękiem, że np. umrę, wyląduję na ulicy, nie będę potrafiła zadbać o byt itp.

Zwracaj uwagę na myśli odnoszące się do Ciebie – piąta wskazówka

Bądź uważny na wszystkie te myśli, które odnoszą się do Ciebie i Twojego życia.

Oceniania, osądzania, definiowania siebie w jakiś sposób, umniejszania sobie, braku wiary w siebie, w dobre jutro, w możliwości.

Podobnie bądź uważny na definiowanie, osądzanie, ocenianie innych. To albo są przekonania, albo w tych osądzających myślach ukryte są przekonania.

Jestem, moje życie jest – szósta wskazówka, która pomoże Ci odkrywać przekonania

Zwracaj uwagę na myślenie z użyciem słów jestem, moje życie jest.

Czyli tu gdzie myślisz o sobie używając przymiotników  odnoszących się do Twoich zachowań, w sposób “jestem…jakiś i myślisz tak często. A nawet tak o sobie mówisz na głos.

Lub myślisz/mówisz tak o swoim życiu, że ono “jest… jakieś“.

To są przekonania. Rzeczy, w które wierzysz, które automatycznie przychodzą Ci do głowy lub automatycznie wypowiadasz.

To nie jest prawda o Tobie i Twoim życiu

Ale one nie są prawdą o Tobie i całokształcie Twojego życia i łatwo to udowodnić. Jak? Pytając siebie o momenty w życiu, w których zachowałeś się inaczej lub było inaczej. Jeśli są momenty, w których potrafisz zachować się inaczej, być inny, to nie możesz uznać za fakt, prawdę o sobie zdefiniowania siebie w jakiś jeden sposób.

Kurs online jak pozbyć się ograniczających przekonań

Przygotowałam kiedyś kurs “Jak pozbyć się ograniczających przekonań“. W nim dowiesz się więcej, poznasz przykłady i metodę zmiany przekonań. Znajdziesz go na mojej stronie (LINK: https://beatasokolowska.pl/jak-pozbyc-sie-ograniczajacych-przekonan/). To super metoda do samodzielnej pracy z przekonaniami. Ja korzystam z niej i prywatnie i na sesjach.

Trening samoświadomości

Kiedy trenujemy samoświadomość, pracę z przekonaniami, to przychodzi moment, gdy nie musimy już nic zapisywać, angażować umysłu w rozpoznawanie przekonań, które nam nie służą.

Zaczynamy robić to automatycznie. Zauważanie swoich istotnych myśli i zamiana tych destrukcyjnych na wspierające nas w życiu, w podążaniu tam, gdzie chcemy staje się jak nawyk.

Takiego momentu Ci życzę. Od tego momentu, zmian, które obserwujesz w swoim życiu, będzie coraz więcej, będą głębsze, bardziej dla Ciebie satysfakcjonujące i znaczące.

Zapraszam też do pracy ze mną na sesjach lub warsztatach nad emocjami, przekonaniami, świadomością i wewnętrznym uzdrawianiem. To droga ku spełnieniu, miłości do siebie i wyrażaniu siebie w świecie w zgodzie ze sobą, swoim sercem.

Posłuchaj na YOU TUBE:

 

Możesz posłuchać też podcastu o tym jak myślenie wpływa na odchudzanie i zdrowie LINK kliknij tutaj

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, której potrzebuję aby móc wysyłać do Ciebie maile. Więcej w polityce prywatności.